Müşteri
Çalışan
Toplum
Yönetim Bilgi Sistemleri
Bilgi Toplumu Hizmetleri
Tedarikçiler
Hedeflerle Yönetim
Kalite Belgeleri
Yalın 6 Sigma
İnnovasyon
Mükemmellik Yolculuğu

BORUSAN LOJİSTİK, FAALİYETLERİNİ ÇEVREYE DUYARLI BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRİYOR

Çevreyi koruma bilincine sahip ve bu bilincin artmasına katkıda bulunacak çalışmalar yapan Borusan Lojistik, tüm faaliyetlerini Çevre Yönetim Sistemi çerçevesinde gerçekleştiriyor. Çevre konusundaki sorumluluklarını yerine getiren şirketin, karbondioksit salınımını, sera ve egzoz gazlarını azaltmaya yönelik uygulamaları bulunuyor.Ayrıca Borusan Lojistik faaliyetlerinden kaynaklanan Karbon ayakzini ölçmek amaçlı bir Yalın 6 sigma projesini yürütmekte.

Borusan Lojistik faaliyetlerini Çevre Yönetim Sistemi çerçevesinde gerçekleştiriyor. 2004 yılında ISO 14001 Çevre Yönetim Standardı SGS tarafından belgelendirilen Borusan Lojistik, çevreyle ilgili çalışmalarında Yalın 6 Sigma felsefesinden de yararlanıyor. İyileştirme süreçlerinin her adımında risk analizleri yapılıyor ve çevre konusunda riskin yüksek çıktığı durumlar, Kurumsal Risk Yönetimi çerçevesinde değerlendiriliyor. Riskin yüksek olması durumunda projeden vazgeçiliyor.

'Yalın 6 Sigma' çerçevesinde gerçekleştirilen projeler arasında ise 'Gemilerden Atık Alımı' gibi projeler bulunuyor. Bunun yanı sıra Borusan Limanı'ndaki Atık Kabul Tesisi'nde de çevreye yönelik çalışmalar yapılıyor. Atıklar kaynağında ayrıştırılıyor ve anlaşmalı kurumlara gönderiliyor. Borusan Lojistik 2010 yılında gerçekleştirdiği bir projeyle de limandaki operasyonlardan kalan tahtaları değerlendirerek 13.206 adet ağacın kesilmesini önledi. Yine 2010 yılında şirket 95.543 kg tehlikeli atık geri kazandırdı, 27.116 kg kâğıt toplayarak 460 adet çam ağacının kesilmesini ve 1.502 ton suyun boşa harcanmasını önledi.

Karbondioksit salınımını azaltmaya yönelik çalışmalarını sürekli geliştiriyor

Borusan Holding, Meksika'nın Cancun kentinde düzenlenen, yaşanabilir bir dünya ve sürdürülebilir bir çevre için iklim değişikliği ile küresel boyutta mücadele etmeye yönelik 'Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği' zirvesine katıldı. Dünya çapındaki tüm hükümetleri küresel ısınma ve iklim değişikliğine karşı işbirliği yapmaya ve acil önlem almaya çağıran belgeyi imzalayan 384 şirket arasında yer aldı.

Borusan Holding'in gerçekleştirdiği 'Karbon Ayak İzi' ölçümlemesini amaçlayan yalın 6 sigma projesini 2010 yılında başlatan Borusan Lojistik, sera gazı emisyonlarının ve uzaklaştırmalarının hesaplanarak rapor edilmesi standardı olan 'ISO 14064 Sera Gazı Emisyonları'na yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Bu şekilde faaliyetleri sonucunda atmosfere yayılan karbondioksit salınımının çevreye bıraktığı zararı en aza indirmek için çalışıyor.

Lojistik operasyonlarda yakıt tasarrufu da sağlanıyor

Sera ve egzoz gazlarının azaltılması için 2009 yılından beri Borusan Limanı'ndaki iş makinelerinde Euro Dizel yakıt kullanılıyor. Borusan Lojistik'in filosundaki araçların Euro norm standartlarına uyması da hava kirliliğinin önlenmesine katkıda bulunuyor. Bunun yanı sıra araç takip sistemi kullanılması ve bakımların düzenli yapılması sayesinde yakıttan tasarruf ediliyor. Opet ile yapılan stratejik işbirliği kapsamında kamyon şoförlerine sunulan 'Yakıt Kartı' uygulamasıyla ise son 2 yılda 39.574.918 USD'lik yakıt dağıtımı gerçekleştirildi. Bu uygulama ile Borusan Lojistik, çevreye ciddi zarar veren kaçak yakıtların kullanılmasının önüne geçiyor.

Borusan Lojistik, çevre konusundaki sorumluluklarını yerine getiriyor

Dünya kaynaklarının yok edilmemesi gerektiğinin, gelecek kuşaklara aktarılmasının hayati öneme sahip olduğunun bilinciyle hareket eden Borusan Lojistik, çevreye karşı sorumluluklarını yerine getiriyor. Günlük elektrik kullanımını kayıt altına alan şirket, bu kayıtları inceleyip verimlilik çalışmaları yaparak elektrik tüketiminde tasarruf sağlıyor

Borusan Lojistik, çevreyi koruma bilincinin artmasına da katkıda bulunuyor. Bu doğrultuda sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiren şirket, 2010 yılında Ataşehir Belediyesi ve Türkiye Sakatlar Derneği Anadolu Yakası Şubesi'nin düzenlediği engellilere yardım projesine destek verdi. Şirketin farklı mekânlarına artık kutuları yerleştiren Borusan Lojistik, plastik kapakları toplayarak hem ihtiyacı olan engelli kişilere destek verdi, hem de bu plastik kapakların doğaya karışmasını engelledi.

Deniz Temiz Turmepa'nın Şile Ayazma plajında düzenlediği 'Uluslararası Kıyı ve Deniz Temizliği' günü de Borusan Lojistik'in 2010 yılında katıldığı etkinlikler arasında yer aldı. Turmepa ile yine 2011 yılındada dip temizliğine yönelik çalışmalar gerçekleştirilecek. Bunun yanı sıra 4'üncü ve 5'inci sınıf öğrencilerine yönelik 'Çevreci Penguenler' etkinliği gerçekleştirildi. Bu etkinlik kapsamında öğrenciler küresel ısınma ve çevrenin korunmasıyla ilgili bilgilendirildi.

Faaliyetlerimizin ve çalışanlarımızın çevreye verdiği zararları dengelemek amaçlı, bu yıl içerisinde alınan yönetimsel bir karar ile “Borusan Lojistik Ormanları” oluşturmaya başlıyoruz. Her bir çalışanımız için 7 Ağaç, her doğum günlerinde, doğumlarda ve evliliklerde 1 Ağaç, her 10 kara nakliye seferi için 1 ağaç ve her 10 konteyner elleçlemesi için 1 ağaç dikilecektir. 2015 yılının sonunda toplam 1.000.000 adet ağaç dikilmesini hedeflemekteyiz.

Siz de dünyaya olan borcunuzu ağaç bağışı yaparak ödemek isterseniz lütfen tıklayınız
http://www.cekulvakfi.org.tr/yediagac
Bilgi Toplumu Hizmetleri | Arkadaşıma Gönder | Site Haritası | İletişim
tasarım ve programlama digital graphics